همه چیز درباره مدرک معادل

اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که می‌خواهید شروع به فعالیت کاری کنید اما نیاز به مدرک تخصصی دارید و چون مقطع مورد نظر را کامل نگذرانده‌اید نمی‌توانید مشغول به کار مورد نظرتان شوید بهتر است این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا با یک راه قانونی و درست برای دریافت مدرک معادل مورد نیازتان آشنا شوید.

ما می‌خواهیم در این مقاله درباره مدرک معادل برایتان بنویسیم و به این سؤالات که مدرک معادل چیست؟ چه کاربردی دارد؟ در چه مقاطعی می‌توان آن را گرفت؟ محصلان چه رشته‌ای می‌توانند مدرک معادل دریافت کنند؟ چقدر اعتبار دارد؟ چطور باید این مدرک را به دست بیاوریم؟ مزایای مدرک معادل چیست؟ و سؤالاتی از این قبیل پاسخ دهیم.

این سؤالات جزء سؤالات پرتکراری است که همه افرادی که با مدرک معادل آشنایی کاملی ندارند و یا به علت ادامه تحصیل در داخل کشور و خارج از کشور به این مدرک نیاز دارند یا برای شروع کار در یک واحد معتبر نیاز به یک مدرک معتبر دارند اما به هر دلیلی نتوانستند ادامه تحصیل دهند و اکنون به مدرک آن مقطع نیاز دارند می‌پرسند. ما نیز در اینجا می‌خواهیم ابهامات شما را رفع کنیم تا راحت‌تر بتوانید برای گرفتن این مدرک تصمیم بگیرید.

مدرک معادل چیست؟

تصور کنید که 50 واحد از رشته تحصیلیتان را گذرانده‌اید اما دیگر نمی‌توانید باقی واحدها را پاس کنید، در این مواقع شما می‌توانید مدرکی را دریافت کنید که در آن ذکر شده که شما 50 واحد را گذرانده‌اید. به این مدرک مدرک معادل گفته می‌شود.

شما با داشتن این مدرک می‌توانید ثابت کنید که در این واحدها که درون مدرکتان به ثبت رسیده مهارت‌های لازم را دارید و در صورت نیازشان به این واحدها می‌توانند از مهارت شما استفاده کنند و یا برای ادامه تحصیل در دانشگاهی دیگر می‌توانید به آن‌ها بگویید که دیگر نیازی به گذراندن این واحدها نیست و باید واحدهای باقی مانده را پاس کنید.

اکنون تصور کنید که بیشتر از 85 واحد رشته تحصیلیتان را گذرانده‌اید و آن‌ها را پاس کرده‌اید، اما دیگر تصمیم به ادامه تحصیل ندارید. همچنین نمی‌دانید که به شما مدرک کاردانی تعلق می‌گیرد یا خیر، حالا شما بر اساس شنیده‌هایتان درباره مدرک معادل اقدام به گرفتن این مدرک می‌کنید و برای به دست آوردنش کلی زحمت می‌کشید. اما در انتها متوجه می‌شوید که تمام زحمات شما بیهوده بوده است. زیرا اگر اطلاع داشتید که به شما مدرکی با عنوان این که شما این واحدها به غیر از وصایای امام (ره)، قرآن و دروس پیش دانشگاهی را گذرانده‌اید به نتیجه مفیدتری می‌رسیدید.

در نتیجه به مدرکی که مشخص کند شما چند واحد را گذرانده‌اید و نام این واحدها یا دروس را با ذکر نمره بیاورد مدرک معادل یا مدرک هم سطح گفته می‌شود.

 

اصلاً چرا مدرک معادل؟

حتماً برای شما هم پیش آمده است که در جمعی وارد شوید که مدرک دانشگاهی نسبت به تجربه ارجعیت داشته باشد و یا بخواهید برای استخدام به مجموعه‌ای و یا مکانی بروید و در آن مجموعه اولین سؤالی که از شما می‌پرسند این است که مدرک دانشگاهی‌تان چیست؟

آن‌ها به این موضوع کاری ندارند که چند سال سابقه کاری در این زمینه را دارید و یا چقدر با کار در این شغل تجربه کسب کرده‌اید، اولین و مهم‌ترین سؤال آن‌ها مدرک تحصیلیتان است.

کما این که بسیار افرادی وجود دارند که حتی با داشتن مدارک تحصیلی بسیار بالاتر به علت نداشتن تجربه و مهارت کافی نمی‌توانند به خوبی بر سر پستشان حاضر شوند. پس یکی از دلایل اهمیت این مدارک این است که امروزه مدرک بر هر چیزی حتی تجربه ارجعیت پیدا کرده است.

همانطور که گفتیم و انتظار داریم شما متوجه شده باشید مدرک معادل می‌تواند اثبات کند که شما در چه دروسی مهارت لازم را دارید و چه دروسی را گذرانده‌اید، اینگونه شما می‌توانید تمام مهارت‌هایتان را در قالب یک مدرک ارائه دهید که بعضی از سازمان‌ها که این مدرک برایشان قابل استفاده است و یا استانداردهایشان همخوانی دارد آن را می‌پذیرند.

وجود و به ثبت رسیدن ارائه این مدرک یک اصل اساسی داشت و آن‌ها این که از فروش مدارک تقلبی توسط سودجویان جلوگیری شود. متاسفانه از زمانی که داشتن مدرک در کشور ما بسیار باارزش تلقی شد افرادی مشغول به جعل مدارک دانشگاهی و... شدند و آن‌ها را به افرادی که تصمیم به اشتغال داشتند و یا به این مدارک نیاز داشتند می‌فروختند.

خوشبختانه با تصویب ارائه مدرک معادل تا حدود زیادی توانستند از انجام این کار توسط کلاه‌برداران جلوگیری کنند، هرچند متاسفانه هنوز هم کم و بیش شاهد اتفاق‌هایی از این قبیل هستیم.

مدرک معادل یعنی به ثبت رسیدن ساعت‌هایی که افراد آموزش دیده‌اند و این موضوع به این معنی است که مهارت‌هایشان به همراه ساعت‌های آموزششان در یک قالب و چهارچوب سازماندهی شده است.

بهتر است بدانید که این مدرک را در برخی سازمان‌ها و نهادها برای ارتقاء شغلی فرد قبول می‌کنند و یا به عنوان طی کردن دوره‌های عرضی.

مزایای مدرک معادل چیست؟

مطمئناً وجود هر چیزی در این دنیا مزایایی دارد مدرک معادل نیز می‌تواند برای دارندگانش مزیت‌های بی‌شماری داشته باشد.

ما در زیر به مهم‌ترین و اصلی‌ترین مزایای داشتن یک مدرک معادل می‌پردازیم.

  1. داشتن این مدرک باعث افزایش بهره‌وری فرد می‌شود.
  2. موجب زیاد شدن تحرک فرد و انسجام اجتماعی او می‌شود.
  3. موجب می‌شود که شما راحت‌تر شغل پیدا کنید و لیست مشاغلی که در آن‌ها می‌توانید فعالیت کنید بیشتر می‌شود.
  4. می‌توانید در بین مشاغل مورد نظرتان حرکت کنید.
  5. با داشتن این مدرک و به مرور می‌توان رکود اقتصادی را کاهش داد.
  6. رضایت فردی در افراد افزایش پیدا می‌کند.
  7. صد در صد میزان اشتغال جامعه و در نتیجه کارآفرینی افزایش چشمگیری خواهد داشت.
  8. آمار موفقیت شروع به کار افزایش می‌یابد.
  9. بی تردید با داشتن مدرکی بالاتر ثابت می‌شود که مهارت بیشتری دارید و حقوق و دستمزد شما افزایش خواهد یافت.

همه موارد بالا گوشه‌ای از مزایای دریافت مدرک معادل یا هم سطح است و مطمئناً شما را برای گرفتن این مدرک ترغیب خواهد کرد.

شاید این مدرک بهترین گزینه برای پیشرفت شما در مسائل کاریتان اشد که اتفاقاً کاملاً قانونی است.

آیا مدرک معادل اعتبار دارد؟

اگر بخواهیم در یک کلمه به سؤال بالا پاسخ دهیم باید بگوییم بله اما سؤالی که پیش می‌آید این است که تا چه اندازه این مدرک معتبر است؟

بسیاری از مؤسسات و نهادها از دارندگان مدرک معادل یا هم سطح برای کار در مجموعه‌شان استفاده می‌کنند و پذیرای چنین افرادی هستند. در بالا که از مزیت‌های مدرک معادل گفتیم گفته شد که این مدرک به افزایش حقوق و سطح دست مزد شما کمک می‌کند.

حال تصور کنید که به عنوان کارمند در یکی از نهادها، مؤسسات و یا شرکت‌ها مشغول به کار هستید، اگر شما کارمندی هستید که دارای مدرک دیپلم، کاردانی یا کارشناسی هستید می‌توانید با ارائه مدرک معادل یا هم سطح مقطع بالاتر مثلاً کارشناسی یا کارشناسی ارشد ترفیع شغلی بگیرید و یا سطح دست مزدتان به علت داشتن مهارت بیشتر به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کند.

ناگفته نماند که شما با داشتن این مدرک به راحتی می‌توانید ادامه تحصیل نیز دهید و در مقاطع بالاتر شروع به تحصیل کنید. این به این معناست که شما می‌توانید کنکور مقطع بالاتر را نیز بدهید و یا در دانشگاه‌های بدون کنکور ثبت نام کنید.

شک نداشته باشید که شما با داشتن مدرک معادل و یا مدرک هم سطح دانشگاهی به راحتی می‌توانید در تمام مقاطع همسطح تحصیلی ادامه تحصیل دهید و یا در تمام نهادها و سازمان‌هایی که داشتن این مدارک با استانداردهایشان هم خوانی دارد مشغول به کار شوید. پس این مدرک اعتبار کمی ندارد.

 

 

چه موسسه‌هایی این مدرک را ارائه می‌دهند؟

حال که از مزیت‌ها و حسن‌های مدرک معادل و یا مدرک هم سطح دانشگاهی گفتیم شاید شما هم علاوه بر این که به گرفتن این مدرک ترغیب شده‌اید برایتان این سؤال پیش آمده باشد که چگونه و ازکجا می‌توانید مدرک معادل را تهیه کنید؟

برخی موسسه‌ها وجود دارند که به شما مدرک معادل و یا مدرک هم سطح دانشگاهی ارائه می‌دهند. اکنون نیز در کشور ما معتبرترین آموزگاه و موسسه‌ای که مدرک معادل دانشگاهی یا مدرک هم سطح دانشگاهی ارائه می‌دهد، کلاس‌های آن را برگزار می‌کند و مدرکش را صادر می‌کند موسسه علمی پژوهشی می‌باشد.

این موسسه با کمک مرکز مشاوره ایران نوین این کار را انجام می‌دهد این مرکز یکی از به روزترین مرکزهای مشاوره تلفنی است. البته به جزء این موسسه موسسه‌های فراوان دیگری وجود دارد که می‌توانید برای دریافت مدرک معادل به آن‌ها مراجعه کنید.

مدرک معادل در خارج از کشور

برخی از دانشجویان به دلایلی مجبور هستند برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروند و یا تصمیم دارند در آینده‌ای نزدیک این کار را انجام دهند اما هنوز مقطع تحصیلی‌شان را تمام نکرده‌اند. این افراد می‌توانند برای دریافت مدرک معادل و یا مدرک هم سطح دانشگاهی اقدام کنند؛ اما باید این نکته را در نظر داشته باشند.

در صورتی می‌توانند از این مدرک استفاده کنند که دانشگاه مورد نظرشان مورد تأیید وزارت علوم و یا وزارت بهداشت باشد. بالعکس این ماجرا نیز وجود دارد یعنی اگر دانشجویی در خارج از کشور تحصیل کرده و برای ادامه تحصیل به ایران آمده است اگر دانشگاه او مورد تائید این دو وزارت نبوده آن شخص باید در آزمون جامع شرکت کند و مدرک معادل مقطع تحصیلی‌شان را دریافت کند.